III Kursus (demo)

Minimaja puitkarkass (makett)   

Õpiväljundid:

Antud ülesande loomisel ja ülesehitamisel lähtuti vajadusest tulevikus ehitatav hoone karkass eelnevalt maketina läbi harjutada. See hoiab kokku aega ja ehitusmaterjale. Õppurid saavad loodavast objektist mitmetasemelise ülevaate jooniste, ilupiltide, pööratava3D mudeli ja seletuste abil. Maketiülesande läbimise korral ehitatakse ülesande teise etapina 1:1 mõõtkavas hoone karkass.

Pilt fermi 3D mudelist

Töö etapid

2. Koosta joonise järgi vaheseinaelemendid.

3. Ühenda koostatud elemendid tervikuks.

4. Koosta joonise ja skeemi järgi fermid

Tööprotsess

1.päev 8x45 min

Minimaja tööülesandega tutvumine. Grupi jagamine meeskondadeks. Joonise lugemine ja joonise mõistmine. Tööülesannete ja rollide jaotus. Minimaja karkassielementide detailide väljalõikamine. Elementide koostamine.

Ülesande Ilupildilt on võimalik telefoniga skaneerida QR kood, mis avab ülesannet puudutava informatsiooni veebis. Veebilehelt on võimalik alla laadida tööjooniseid ja pilte. Jooksvalt on võimalik näha ka tööprogressi.

Esimesed mõõtmised ja saagimised on tehtud.

Pööratav 3D mudel arvutiekraanil aitab tööülesannet paremini lahti mõtestada.

Üks seinaelement hakkab kokku saama.

2. päev 4x45 min

Minimaja elementide koostamine.

Kiirema grupi liikmetel on üllatunud näod ees. Siin avastati, et maja küljed oleks tulnud peegelpildis koostada. Nüüd tuleb üks külg ümber teha.  

Enesekontroll parimas näites. Kõik tuleb igaks juhuks üle mõõta, sest kiiremad on jõudnud juba suuri vigu teha.

3. päev 8x45 min

Minimaja elementide ühendamine. Fermide detailide väljalõikamine ja fermide koostamine. Tagasiside.

Reedene päev näitab väsimuse märke. Kiirematel on toss väljas, sest eksimused ja nende likvideerimine on tüütu ja võtavad motivatsiooni jätkata.

Fermi koostamine šablooni abil. Üks ferm tuleb joonise järgi täpselt valmis teha ja siis tuleb selle abil ehitada šabloon ehk paigaldada piirdeklotsid järgmiste fermide koostamiseks.

Ferme võib koostada ka šablooni abita aga siis on töö vaevalisem ja tulemus ei ole täpne. Siin on tehtud ka suur viga joonise lugemisel. Alavöösse on tehtud sisselõige, mida ei tohiks seal olla. Õigem lahendus on vasakpoolsel pildil.

Esimene ferm on peaaegu valmis.

Esimesel fermil puudub veel ülavöödetaile  ja vaheposti ühendav kinnitusplaat.

Üks oluline osa õppeülesande juures oli enesehindamine. Õppuritel oli võimalus oma tööd kriitilise pilguga vaadata ja oranžide sitidega märkida mitte nii hästi õnnestunud kohad ja sealjuures analüüsida, kuidas antud viga tekkis ja kuidas seda teienekord vältida. Märkimata ei jäänud ka kohad mis väga hästi õnnestusid.